15th May 2021
Make a Donation

Northern Bahr el Ghazal State: 57 government officials appointed

Author: Charles Wote | Published: Monday, February 22, 2021

President Salva Kiir appointed State Advisors, Ministers, County Commissioners, and Members of State Independent Commissions.

President Salva Kiir has issued a decree appointing constitutional postholders for Northern Bahr El Ghazal State.

Those appointed from various parties to the revitalized peace deal will assist governor Tong Aken Ngor in implementing the revitalized peace deal at the local government levels.

In the decree issued Monday evening, President Kiir reconstituted and appointed 5 State Advisors, 17 State Ministers, 30 Members of State Independent Commissions, and 5 County Commissioners for the state bordering Sudan.

They are as follows:

State Ministers

  1. Abuor Gordon Nhial – Peace Building – SPLM-ITGoNU
  2. Abraham Wol Kom – Information and Communication – SPLM ITGoNU
  3. Andrew Lual Bulo – Minister of Finance, Planning and Investment – SPLM-ITGoNU
  4. Santino Bol Akok – Animal Resources, Fisheries and Tourism – SPLM-ITGoNU
  5. Ayak Zachariah Ngor Ngor – Cooperatives and Rural Development – SPLM ITGoNU
  6. Aguor Wol Aguer – Housing, Land and Public Utilities – SPLM ITGoNU
  7. Charles Chan Angui – Labour, Public Service and Human Resources Development – SPLM ITGoNU
  8. Valentino Achak Deng – General Education and Instruction – SPLM-ITGoNU
  9. Lucia Kaku Alesio – Gender, Child and Social Welfare – SPLM-ITGoNU
  10. Kiir Chan Wol – Local Government and Law enforcement – SPLM-IO
  11. Bol Akol Damar – Parliamentary Affairs and Legal Affairs – SPLM-IO
  12. David Wek Wek Aguar – Culture, Youth and Sports – SPLM-IO
  13. Mary Nyakaka Gatwic – Trade and Industry – SPLM-IO
  14. Anei Dhieu Akok – Agriculture, Environment and Forestry – SPLM-IO
  15. Garang Jel Akuan – Roads and Bridges – SSOA
  16. Dau Riny Lual – Health – SSOA
  17. Sebastiano Uchan Kiech – Cabinet Affairs – National Alliance – OPP

County Commissioners 

  1. Victorino Ken Akon – Commissioner of Aweil – SPLM-ITGoNU
  2. Kiir Yor Lual – Commissioner of Aweil East – SPLM-ITGoNU
  3. Stephen Wieu Guot – Aweil West – SPLM-ITGoNU
  4. Peter Matale Ukech – Commissioner of Aweil Center – SPLM-ITGoNU
  5. Luka Mathal Mathal Deng – Commissioner of Aweil South – SSOA

State Advisors

  1. Joseph Akok Aleu – Advisor on Peace and Security – SPLM-ITGoNU
  2. Arkangelo Athian Teng – Advisor on Legal Affairs – SPLM-ITGoNU
  3. Rosa Agol Lawrence – Advisor of Gender, Social Welfare – National Agenda-ITGoNU
  4. Kon Kon Athian – Advisor on Human Rights – SPLM-IO
  5. Nyuol Edward Arop – Advisor on Economic Affairs – SSOA

State Independent Commissions

Anti-Corruption Commission

  1. Achuil Longar Achuil – Member, Anti-Corruption Commission – SPLM-ITGoNU
  2. William Anyon Kuol – Member, Anti-Corruption Commission – SPLM-ITGoNU
  3. William Deng Ngong – Deputy – National Agenda-ITGoNU
  4. Anei Kok Akuei – Chairperson of Anti-Corruption Commission – SPLM-IO
  5. Achol Akol Akot – Member, Anti-Corruption Commission – SSOA

Employees Justice Chamber

  1. Diing Aher Ngong – Chairperson of Employees Justice Chamber – SPLM-ITGoNU
  2. Mohamed Mustafa Muhamed – Member, Employees Justice Chamber – SPLM-ITGoNU 
  3. Jok Aleu Jok – Member, Employees Justice Chamber – SPLM-ITGoNU
  4. Dominic Ukech Bol – Deputy Chairperson of Employees Justice Chamber – SPLM-IO
  5. Amet Garang Duot – Member, Employees Justice Chamber – SSOA

HIV/AIDS Commission

  1. Ahza Hussein Muhamad Morgan – Chairperson of HIV/AIDS Commission – SSOA
  2. Deng Deng Wek – Deputy Chairperson of HIV/AIDS Commission – SPLM-ITGoNU
  3. Madelina Alakiir Dut Diing – Member, HIV/AIDS Commission – SPLM-ITGoNU
  4. Garang Yak Machuar – Member, HIV/AIDS Commission – SPLM-ITGoNU
  5. Akuot Athian Yak – Member, HIV/AIDS Commission – SPLM-IO

Relief and Rehabilitation Commission

  1. Suzan John Madut – Chairperson of Relief and Rehabilitation Commission – SPLM-IO
  2. Dominic Kang Deng – Deputy Chairperson of Relief and Rehabilitation Commission – SPLM-ITGoNU
  3. Angeth Dut Diing – Member, Relief and Rehabilitation Commission – SPLM-ITGoNU
  4. Kuol Deng Kuol – Member, Relief and Rehabilitation Commission – National Agenda-ITGoNU
  5. Garang Kon Juach – Member, Relief and Rehabilitation Commission – SSOA

Human Rights Commission

  1. Deng Amol Anei – Chairperson of Human Rights Commission – SPLM-ITGoNU
  2. Angelo Deng Wek – Deputy Chairperson of Human Rights Commission – SPLM-IO
  3. Abuk Reech Kuol – Member, Human Rights Commission – SPLM-ITGoNU
  4. Gerichen Haribi Atem – Member, Human Rights Commission – SPLM-ITGoNU
  5. Barnaba Bol Yol – Member, Human Rights Commission – SSOA

Conflict Resolution and Reconciliation Commission

  1. Apath Deng Apath – Chairperson of Conflict Resolution and Reconciliation Commission – National Agenda-ITGoNU
  2. Atong Leek Machol – Deputy Chairperson of Conflict Resolution and Reconciliation Commission – SSOA
  3. Yel Deng Nguel – Member, Conflict Resolution and Reconciliation Commission – SPLM-ITGoNU
  4. George Garang Tong – Member, Conflict Resolution and Reconciliation Commission – SPLM-ITGoNU
  5. Luka Lual Lual – Member, Conflict Resolution and Reconciliation Commission – SPLM-IO

Support Eye Radio, the first independent radio broadcaster of news, information & entertainment in South Sudan.

Make a monthly or a one off contribution.